14 Informasjon om logopedtjenesten
Rutiner ved henvisning til logoped:
- Alle saker skal være drøftet med PPTs kontaktperson i barnehagen/skolen før henvising.
- Vedkommende som drøfter saken skal påse at henvisningen er korrekt utfylt, samt at hørselsundersøkelse er gjennomført. Mottatte henvisninger hvor det ikke er gjennomført hørselsundersøkelse hvis bli avslått.
- Henvisningen signeres av PPTs kontaktperson
- I tilfeller hvor det er foresatte/andre instanser som ønsker å henvise uavhengig av barnehage/skole, skal det gjennomføres en konsultasjon med logoped før henvisning
Saker som skal henvises kommunal logoped:
- Barn med taleflytvansker i barnehagealder
- Språkvansker
- Språklydvansker
- Uttalevansker
Logopedtilbudet er et samarbeid mellom logoped, barnehage/skole og foresatte.
Når en sak er henvist gis følgende tilbud:
- Førstegangskonsultasjon
- Antall ganger
- Veiledning til barnehagen
- Oppfølgingstime etter 3-6 måneder
Saker som skal henvises Helfo:
- Barn og ungdom som følge av «sykdom, skade eller lyte» trenger logopedbehandling, bør søke gjennom Helfo. Dette gjelder for eksempel barn som stammer, har stemmevansker, leppe/kjeve/ganespalte, CP, syndromer, har opplevd ulykke eller har hjerneskade.
- Barn og unge trenger ikke sakkyndig vurdering fra PP – tjenesten eller vedtak fra kommunen for å få innvilget logopedbehandling etter Folketrygdloven §5-10. Det betyr at man ikke trenger å henvise til PPT for utredning og sakkyndig vurdering eller til kommunens logopedtjeneste i disse tilfellene.
- Elever med taleflytvansker i grunnskolealder skal henvises til privat logoped via Helfo.
Hvordan få privat logoped?
- Foreldrene kontakter fastlegen og søker via legen om logopedbehandling fra Helfo. Det må fremkomme at dette er et ledd i behandling som følge av «sykdom, skade eller lyte». Viktig at legen bruker skjemaet HELFO 05-04.21
- Foreldrene tar med henvisningen til en privatpraktiserende logoped. Logopeden sender en søknad til Helfo for behandling. Det legges ved henvisning fra lege/spesialist.