Om bading i Vikevannet
De nye oppfølgingsprøvene som ble tatt i 17. juli viser en forbedring i vannkvaliteten ved Vikevannet. Resultatet viser 280 TKB (termotolerante koliforme bakterier) per 100 ml. Dette er fortsatt klassifisert som «mindre god» kvalitet, men innenfor grenseverdiene for akseptabel badevannskvalitet.
Tidligere har det blitt satt opp skilter som fraråder bading grunnet resultatet av tidligere vannprøver. Disse skiltene er fredag 18. juli ikke enda tatt bort, men vannprøvene viser at badevannet er akseptabelt. Det er anbefalt at badende unngår å svelge badevannet.
Miljørettet helsevern minner samtidig om at innsjøen er sårbar for oppblomstring av blågrønnalger (cyanobakterier). Det er derfor viktig å gjøre en egen vurdering før bading:
- Bad ikke dersom vannet er tydelig grønt eller grumsete
- Bad ikke hvis du ikke kan se tærne dine når du står i vann til knærne (siktedyp < 0,5 m)
- Bad ikke hvis det er synlig skum, flak eller grønne partikler på overflaten.
Flere forhold i området kan påvirke vannkvaliteten, for eksempel tilførsel fra omkringliggende arealer.
Vannkvaliteten ved Skjervika har mest sannsynlig blitt god igjen etter prøvetakningen i uke 28.
Her ble det tatt prøver uke 28
- Vikevannet
- Bergsvann Eidsfoss
- Bergsvann Vassås
- Dulpen
- Hagemann
- Skjervika
- Kverntangen
- Nordre Jarlsberg brygge
- Bekkestranda
- Hagasand
- Sandviken, utsiden av brygge
- Snekkestad
- Sandsletta
Her er oversikt over badevannsprøvene
Om Hillestadvannet
Det er fra tidligere kjent at Hillestadvannet har et høyt innehold av “blågrønnalger”. Disse finnes naturlig i jord, luft og vann, men under visse forhold kan det bli en oppblomstring av disse bakteriene. Blågrønnalger kan produsere giftstoffer (toksiner), lukt- og smaksstoffer. Giftstoffene er i visse konsentrasjoner giftige for både mennesker og dyr og kan være skadelig ved svelging av vann og direkte kontakt med ømfintlige områder som ører, øyne, munn og svelg.
Råd ved synlig oppblomstring av blågrønnalger (cyanobakterier):
- bading frarådes. Du bør uansett ikke bade dersom siktedypet er mindre enn 1 meter
- unngå å svelge vann
- unngå kontakt med vannet da det kan gi kløe og utslett
- hunder og husdyr bør ikke bade eller drikke av vannet
Mer informasjon om badevannskvalitet se Folkehelseinstituttets nettsider om badevann.
Kan jeg bade etter kraftig regnvær?
Ved store mengder nedbør, kan det noen steder bli dårlig kvalitet på badevannet. Dette skyldes at avløpssystemet (kloakksystemet) ikke klarer å ta unna godt nok, og kloakk renner ubehandlet ut i vannet. Du kan se på vannet at det er brunt og grumsete, og innbyr ikke til bading. Vent med å bade etter store mengder nedbør. To til tre dager etter at det kraftigste regnet har gitt seg, kan du regne med at kvaliteten på badevannet er godt igjen.
Badeplasser
Her kan du bade i Holmestrand kommune.