Velkommen til frigjøringskonsert 7. mai på Biorama kulturhus!

I anledning årets frigjørings- og veterandag inviterer Holmestrand kommune i samarbeid med Tønsberg og Horten kommuner, og Kongelige Norske Marines Musikkorps, til en storslått Frigjøringskonsert 7. mai. Frigjørings- og veterandagen 8. mai vil også bli markert med kransenedleggelse og tale på flere steder i Holmestrand kommune.

Frigjøringskonsert 7. mai 

Fra kl. 17.30: Samling for veteraner og tjenestegjørende bosatt i Holmestrand kommune

Veteraner og tjenestegjørende i kommunen inviteres til samling før konsertstarten. Ordførerne i de tre kommunene deltar, det serveres kaffe og kake.

Sted: Restaurant Mojo

Påmelding innen 30. april og gratis billetter fås ved henvendelse til Kulturkontoret. Se kontaktinformasjon under.

Kl. 19: Konsert med Kongelige Norske Marine Musikkorps

Forsvaret inviterer, i samarbeid med Tønsberg, Holmestrand og Horten kommuner, til frigjøringskonsert i Biorama 7. mai. Kvelden hedrer alle som har tjenestegjort for Norge i internasjonale operasjoner – deres innsats, mot og oppofrelse – og minnes dem som ga alt for friheten. Samtidig feirer vi verdiene de kjempet for, i en konsert preget av ettertanke, stolthet og håp.

Sammen med kveldens solist, Sanne Kvitnes, byr Marinemusikken på storslått og stemningsfull musikk. Med sin sterke formidlingsevne og unike stemme har Kvitnes de siste årene etablert seg som en av Norges fremste musikalartister, med hovedroller i oppsetninger som Miss Saigon, Chess og The Sound of Music. Høsten 2026 synger hun rollen som Fantine når Les Misérables settes opp på Folketeateret.

Dirigent er oberstløytnant Lars Erik Gudim, som også har arrangert store deler av kveldens program. Han er komponist, arrangør og dirigent i Forsvarets musikk, og har samarbeidet med artister som Jacob Collier, Dee Dee Bridgewater, Martial Solal, Bill Champlin, Lill Lindfors og Nils Landgren. 

Kongelige Norske Marines Musikkorps, populært kalt Marinemusikken, er ett av fem profesjonelle militærkorps i Norge. Korpset har rundt 150 konserter og oppdrag årlig, og spiller en sentral rolle ved nasjonale merkedager, statsbesøk og offisielle seremonier. Marinemusikken har også ved flere anledninger vært deployert til Afghanistan for å spille for norske og allierte styrker, og har gjennom årene samarbeidet med en lang rekke nasjonale og internasjonale artister.

Billetter

Billetter kan kjøpes på nettsiden TicketCo (250 kr/ 100 kr for skolekorps)

Gratis inngang for veteraner og tjenestegjørende ved påmelding innen 30. april.

Frigjørings- og veterandagen 8. mai

Kransenedlegging og taler:

  • Dr. Graaruds plass kl. 10 - 10:25
  • Hvitsteintoppen kl. 10:55 - 11:10
  • Hof herredshus kl. 11:30 - 11:45
  • Sande kirke kl. 12.30 - 12:45